niedziela, 3 maja 2015

TURCJA

Czas na wakacje w Turcji!


Turcja to kraj ciekawy, z bogatą kulturą, pięknymi krajobrazami, uroczymi plażami i gościnną ludnością. Słowem idealne miejsce na urlop.

Stolica:
Ankara

Położenie:
Turcja to kraj leżący na dwóch kontynentach - częściowo w Azji i częściowo w Europie. Państwo ma dostęp do Morza Egejskiego, Morza Czarnego, Morza Śródziemnego oraz do morza Marmara.

Najpopularniejsze miejscowości turystyczne:
Najpopularniejsze miejscowości turystyczne w Turcji znajdują się na Riwierze Tureckiej (Alanya, Antalya, Belek, Side, Okurcalar, Manavgat, Lara, Kumkoy, Konakli, Kemer, Incekum i inne), na Wybrzeżu Egejskim (między innymi Bodrum, Cesme, Didim, Kusadasi, Marmaris, Torba, Icmeler, Gumbet, Turgutreis) oraz na Wybrzeżu Likijskim (na przykład Dalaman, Fethiye, Oludeniz). 

Przykładowe formy wypoczynku:
sporty wodne, nurkowanie, plażowanie, kąpiele w morzu, rejsy, jeep safari, quad safari, zwiedzanie, wycieczki krajobrazowe, wycieczki górskie, łaźnia turecka, wieczory tematyczne...

Waluta:
Jednostką monetarną w Turcji jest nowa lira turecka. Możemy płacić także w dolarach lub w euro.

Klimat:
W Turcji można wyróżnić trzy strefy klimatyczne. Nad morzem Marmara, Śródziemnym i Egejskim panuje klimat śródziemnomorski (łagodne zimy, gorące lata), nad Morzem Czarnym panują łagodne zimy i ciepłe lata, a we wschodniej i środkowej Anatolii występują chłodne zimy oraz suche, upalne lata.
Turyści przyjeżdżają do Turcji zazwyczaj od wiosny do jesieni. Często odwiedzana przez turystów Alanya najcieplejsza jest w lipcu i w sierpniu (temperatura powietrza - około 30 stopni, temperatura wody - około 26 stopni, może zdarzyć się 1 dzień deszczowy w miesiącu - zazwyczaj jest to niedługa ulewa, po której znowu panuje upał). Najchłodniej jest tu w styczniu - około 10 stopni, około 11 dni deszczowych w miesiącu.
Wakacje w Turcji przed sezonem? Sprawdź tutaj.

Wycieczki fakultatywne:
  • Pamukkale (wapienne tarasy) + Hierapolis (starożytne miasto)
  • Dalyan (rejs po rozlewisku rzeki, kąpiel błotna, likijskie grobowce, plaża Iztuzu)
  • Efez (starożytne zabytki, między innymi Świątynia Hadriana, Biblioteka Celsusa, Brama Herkulesa)
  • Kapadocja (podziemne miasta, wykute w skałach kościoły, rozmaite formy skalne, możliwość wykupienia lotu balonem)
  • rejsy (na przykład z nurkowaniem, po Zielonym Kanionie, na wyspę Kos, na wyspę Rodos, po rzece Manavgat, po zatoce Marmaris)
  • quad safari i jeep safari (jazda po bezdrożach z przystankami w malowniczych miejscach)
  • zwiedzanie miejscowości: Side, Alanya, Bodrum, Fethiye, Marmaris i innych
  • aquapark Antalya, aquapark Belek
  • delfinarium
  • łaźnia turecka (kąpiele i zabiegi)
  • noc turecka, wieczór turecki (kolacja, występy artystyczne)
Program wycieczek może różnić się w zależności od organizatora.

Język:
Język urzędowy w Turcji to język turecki. Możemy porozumieć się także w języku niemieckim bądź angielskim - lecz nie z każdym.

Wiza i paszport:
Wiza jest wymagana. 
Uwaga! Od 2015 roku nie kupujemy wizy na lotnisku docelowym jak dotychczas, lecz przez stronę internetową jeszcze przed wylotem.
Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport ważny minimum 60 dni od daty wygaśnięcia ważności wizy.

Strefa czasowa:
Przebywając w Turcji od listopada do marca nie przestawiamy zegarków. W okresie od kwietnia do października przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.

Dodatkowe wskazówki:
Bakszysz - czyli napiwki wręczane za różne usługi. Jednorazowo możemy wręczyć jako napiwek np. 1 euro czy 1 dolara. Napiwki są wręczane obsłudze sprzątającej, kelnerom, bagażowym, kierowcom podczas wycieczek, pracownikom statków podczas rejsów, przewodnikom. Jest to powszechnie praktykowany zwyczaj, na który powinniśmy się przygotować.
Ubranie - nie ma formalnego nakazu noszenia strojów zakrywających ramiona czy kolana. Turyści w Egipcie ubierają się w większości "po europejsku". Zakrywający ramiona i nogi strój jest wymagany przy wejściu do świątyń i miejsc kultu. Dla własnego komfortu wybierając się na przykład na spacer po mieście czy na miejscowy bazar, kobieta powinna zrezygnować ze zbyt skąpego stroju, który może powodować nachalniejsze zaczepki mężczyzn.
Problemy żołądkowe - częsta dolegliwość spowodowana między innymi odmienną florą bakteryjną. W ramach profilaktyki możemy używać wody butelkowanej do mycia zębów, prosić o napoje i drinki bez lodu (jest zazwyczaj robiony z wody z kranu). Jeżeli to nie pomoże, najlepiej zakupić lek w tureckiej aptece. Przy ciężkich problemach żołądkowych możemy wybrać się do lekarza lub przychodni (rezydent powinien poinformować nas, jak zrobić to w ramach ubezpieczenia), gdzie podadzą nam kroplówkę i przepiszą leki.


Jeżeli interesują Cię wczasy w Turcji, chcesz dowiedzieć się więcej o podróżach do Turcji i w inne miejsca, odwiedź serwis internetowy www.kochamywypoczynek.pl

1 komentarz:

  1. Nigdy nie byłam w Turcji, bardzo bym chciała pojechać. Fajny post, dużo praktycznych informacji :)
    Pozdrawiam
    Sol

    OdpowiedzUsuń